top of page

במגוון הרצאות תוכן בסגנון "מסע מהכורסא" נחשף לתרבויות מרתקות, לסיפורים מקומיים ולהרפתקאות מרגשות.

דרך הגיאוגרפיה, ההיסטוריה, מנהגי הדת ואורחות החיים נכיר את עולמם התרבותי של היושבים בארצות בהן נפגוש.

ההרצאות מקפלות בתוכן עולם תוכן רחב, תמונות, סרטונים וחוויות אישיות ממסעות וטיולים אותם אני נוהג להוביל.

אלומת הדרכים החוצה את מרכז אסיה מסתעפת ועוברת גם בארצם של הקירגיזים. למרגלות הרי הטיאן שאן, המכונים בשפה המקומית אלא -ט ו, מפעמת תרבות נוודים עתיקה שכמעט ונעלמה מהעולם.


במסע מרתק בלב ההרים של קירגיזסטן נפגוש תרבות יוצאת דופן של שבטי נוודים שרוכבים על סוסים וחיים ביורטות בנוף דרמטי ומורכב. נשמע על דרך המשי, נכיר את יופייה של קירגיזסטן, את דת הטנגריזם הקדומה, ואת אורח החיים המקומי יוצא הדופן .

האגדה מספרת כי חלקת האלוהים הקטנה שהשאיר האל לעצמו ניתנה לגיאורגים כמתנה. ואכן, בלב הקווקז חיים הגיאורגים בשלוות גן עדן בין הרים, נהרות, עמקים וכפרים מרוחקים בהם משתמרות מסורות עתיקות ותרבויות מרתקות.

 

בהרצאה נצא למסע בנופי הקווקז, נכיר את הארץ והתרבות הגיאורגית, את מנהגי האירוח וסגנון החיים הכפרי המקומי. נגיע אל פינות שמעטים פגשו ושחלקם הם בגדר חלום - אפילו לגיאורגים עצמם. זהירות, יתכן ובסיום ההרצאה גם אתם תתאהבו …

DSC03299.JPG

תדמיתה הציבורית של רומניה יכולה לתעתע מאוד. בעוד התמונות הראשונות שעולות לראש הן של הרודן צ'אושסקו, בית הפרלמנט הענק בבוקרשט, הרי הקרפטים היפים, והארמונות והמבצרים של עמק פרחובה וטרנסילבניה, לרומניה יש עוד הרבה מה להציע לסקרנים להכירה לעומק. 

 

נצא למסע לעבר המחוזות המרוחקים של רומניה בהם הזמן עצר מלכת. נכיר מיתולוגיה נשכחת, חרושת עץ מרהיבה, אורח חיים הנאמן למסורת ומערכת אמונות מקומית. עולם הטבע והנוף האנושי יחשפו בפנינו את רומניה של הדקים הקדומים.

DSC04427.JPG

ברוכים הבאים לחבל המגרב, ארצם של הברברים, אנשי הרי האטלס ומדבר הסהרה - המקום בו המסורת, האמונה העממית, הכישוף והקדושה הם המושלים באדם. הברברים הושפעו מהכיבוש הערבי, אך הצליחו לשמור על תרבותם העתיקה עד היום.


במסע מסעיר, קיצוני ומלא סיפורים, נגיע לפינה המערבית של אפריקה. נחצה את הרי האטלס הגבוהים, דרך עמקים מלאי סודות ונגיע למדבר הגדול בעולם – הסהרה. בדרך נכיר את יושבי ההרים, את אורחות חייהם ואת הקסבות העתיקות. נחשף לעולם הטבע המרהיב ונשמע על הפולחן והמסורות העממיות, המכשפים ועולם הקדושים העתיק .

the-greek-gods-lived-in-mount-olympus-an

יוון היא חידה אנושית שאין שניה לה. יוון העניקה לנו שפה, רעיונות ואמונות באמצעות סיפורי
המיתולוגיה, העולם הקלאסי וכיבושי אלכסנדר מוקדון האדירים. יוון של היום חיה את הקונפליקט שבין עברה המפואר למציאות מעורערת, נזכרת בערגה בכוחה שאבד לה.


נצא למסע במרחבי הזמן, בין היסטוריה וסיפורים על אימפריה עתיקה. נבקר במקדשים עתיקים בהם הוקרבו קורבנות שהוסבו לכנסיות מרשימות עם אימוץ הנצרות, ונגיע עד לימינו בהם יוון נמצאת במציאות עכשווית מעורערת. נחלוף בכפרים קטנים, אתרים עתיקים וגיאוגרפיה מיוחדת. נכיר את יוון הלא מוכרת והמורשת האדירה שהיוונים העניקו לעולמנו .

DSC04345.JPG

המראות הרומנטיים של הבתים הצבעוניים, השדות החקלאיים, ערמות החציר והכנסיות המבוצרות מעטרים את רמת טרנסילבניה מוקפת ההרים. ערים וכפרים סקסונים, אוכלוסיה מגוונת ונוף פסטורלי לוקחים אותנו לרגע קטן חזרה לימי הביניים.


בהרצאה נכיר מקרוב את ההתיישבות הסקסונית וההונגרית, את אורחות החיים והסגנון המקומי. נשמע אודות דרקולה, הנסיך שהפך לספר רב מכר. נתוודע לצוענים ולאורחות חייהם המרתקים ולקונפליקט הגדול החבוי מתחת לפני השטח הטרנסילבני .

theth-eye.jpg

המדינה הבלקנית בפתחת הים האדריאטי מצליחה לספר סיפור שונה משכנותיה בבלקן. עם עתיק המשמר את סיפורם של האילירים הקדומים אשר עבר תהפוכות וכיבושים והעז להתנגד לעותמאנים המוסלמים, אך לימים אימץ את האיסלאם לחיכו. מנהגים מקומיים שכמעט ונעלמו מהבלקן ידעו להשתמר בין רכסי ההרים באלבניה, ואף אל מול המשטר הרודני של אנוור הוג'ה .


בהרצאה נכיר את אלבניה ותושביה, את סיפורה ההיסטורי והאנושי בו ארבעת הזרמים הדתייםמתנהלים יחד תחת זהות אלבנית משותפת. נתנהל בין החופים הבתוליים להרים הגבוהים, בין פינות טבע מרהיבות לכפרים מרוחקים, דרכם נגיע לסיפורם של האלבנים .

20170321_173115.jpg

בין האטלנטי לים התיכון, על רצועות הרי האטלס, העמקים והמדבריות, חיים הברברים בכפרייהם, כבר אלפי שנים. שפות שונות ומנהגים עתיקים, קדושים ואנשי כשף לצד קמעות ושדים מושלים בנפשותיהם.


נכיר את המרחב והאוכלוסיה המאפיינת אותו, נשמע אודות מנהגם של הברברים ועל הקשר היהודי ארוך השנים. ננוע בין פאר מרשים ושושלות עוצמתיות לבין פשטות בסיסית מלאת גאווה.

מהברכה עם הכוס המורמת מעלה מול עדת אורחי הכפר, דרך הדמעות העצובות שהופכות לריקוד עליז ומשוחרר ועד לאמירה המתבקשת בצאתך "תמיד תזכור שיש לך כאן בית". בין הקווקז הנמוך לגבוה חיים להם עמים רבים המתהדרים בתרבותם ובמסורת האירוח. פואמות נכתבו על כך, שירי הלל לאדם היודע לארח ולקבל את מתנת האל.


בהרצאה נכיר את מסורת האירוח שאפילו המכבש הסובייטי לא הצליח לכתוש. נשמע מהפואמות והסיפורים המקומיים המלווים את המבקר בארצות הקווקז ואספר מחוויותיי האישיות על מפגשים אקראיים, על לבבות שנקשרו זה בזה ועל אהבה לאדם ולאל .

ידע הוא כוח, וככל שהוא בלעדי ונסתר, כך ערכו עולה. הנבטים - "יודעי סוד המים" עשו את מה שאף עם או שבט אחר לא ידעו ויכלו לעשות. כך במשך מאות שנים התבססו הנבטים כאימפרית הובלה וסחר של מוצרים יקרי ערך, בשמים ותבלינים לרוב. ככוח מאורגן שאתגר אפילו את החזקים שבאימפריות - היוונים והרומים.

במהלך ההרצאה נצא למסע בעקבות אלו שידעו מסעות במלוא מובן המילה. דרך התמונות, המפות והסיפורים נחזור לעבר המפואר של תרבות יוצאת דופן. נכיר את המסע הפיסי והמסע ההיסטורי שאפיין את עברם של הנבטים .

DSC02552.JPG

התנועה מערבה של עמי הערבות ממרכז אסיה השפיעה מאוד על מהלך עולמנו. עם מסורת
השרדותית, כלים מושלמים לנדודים ולמציאת מקומות מחייה חדשים, נעו שבטים טורקיים בגלים אדירים, דוהרים על סוסייהם.

 

בהרצאה נשמע אודות העמים הטורקיים, מקורם וסיפורם, נכיר את בתי הנוודים ומנהגיהם. דרך ה"חאן טנגרי" והמיתוסים העתיקים נכיר את פולחנם הקדום ואת חיבורם לעולם הטבע
שסביבם.

האם זהו טבור העולם? תלוי את מי שואלים, ומתי. יתכן ואם ידעו הייבוסים על העתיד להתפתח בעירם, הם היו נלחמים בהתלהבות יתרה על עירם. עיר זו שהפכה לביתם של רבים, שחולקים זה עם זה כל כך הרבה, וחלוקים זה על זה לא פחות, היא בסיס לשלושת הדתות המונוטאיסטיות המשפיעות בעולם.

דרך צילומים, מפות וסירטונים נפגוש עיר בעלת מטען היסטורי ותרבותי עוצמתי מעין כמוהו, המושך אליו מאמינים מכל קצוות תבל.

מהדתות המשפיעות ביותר בעולם, שנכנסה להיסטוריה במהירות מסחררת תוך כיבושים במרחבי אין סוף. דת שבסיסה בנווה מדבר מרוחק, התפתחה לכוח שהצליח להתמודד אפילו עם הפרסים והביזנטים, שתי האימפריות הדומיננטיות של אותם הימים. 

בהרצאה נכיר את שורשי האסלאם הקדום, המרחב בו הוא התפתח, פעילותו של מוחמד וממשיכיו הח'ליפים והשושלות הראשונות. נשמע אודות השפעות היהדות והנצרות, ועל הדת המדברית הקדומה בתקופת הג'האלייה, אשר עיצבו את האיסלאם שאנו מכירים.

מוקטן.jpg

מרצה ומדריך טיולים
מדריך טיולי עומק בארץ וביעדים מרתקים בחו"ל מעל לעשור ומפתח מסלולי טיול. מתעניין בתרבויות שונות, אורחות חיים מגוונים, היסטוריה עשירה ובעולם הטבע הפראי.


אורשה משתף במראות, סיפורים, וחוויות מתרבויות וארצות יוצאות דופן אליהם נחשף במסעותיו בעולם.


להזמנות ומידע נוסף :
מייל: orshaguide@gmail.com
טלפון: 053-4241140

bottom of page